20 Şubat 2010 Cumartesi

Markaların Mobilleşmesi

Nysveen, Pedersen,Thorbjørnsen ve Berthon'a(2005) göre mobil cihazlar ve hizmetler dağıtım ve pazarlama iletişimi açısından güçlü kanallar olarak görülmektedir. Yazarlar tüketicinin marka ilişki boyutlarına mobil kanal eklendiğinde oluşan etkiler üzerine çalışmışlar. Çalışma üç farklı markanın marka memnuniyeti açısından mobil kullanımla (SMS / MMS)kanalda oluşan olumlu etkileri ortaya koyan bir çalışma. Ayrıca doğrudan ve dolaylı ilişkiye olan yatırım ve kanal kullanımı açısından üç markanın değerlendirmesini içeriyor. Sonuçlar SMS kanalın eklenmesiyle markaların ana kanalının tamamlanması olarak MMS kanalın kullanılmasının ise ek kanal olarak algılanması olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, mobil hizmetlerin kullanılmasının tüketicilerle doğrudan ilişkiyi kolaylaştırılması da önemli bir durum olarak görülmektedir.

Bence bu tür ortamlarda SMS ve MMS arasındaki fark SMS'in pek çok firma tarafından yoğun olarak kullanılması MMS'in fazla popüler olmaması gibi durumların etkisini de gözden kaçırmamak gerekir.

Makale Journal of Service Research'de 2005'de yayınlanmış belki ilginizi çeker diye düşündüm.

17 Şubat 2010 Çarşamba

Yaşamakat Reklam Tasarımları Yarışması

Bugünkü yazım İstanbul'da Lise ve Üniversite'de okuyan öğrencilere bir çağrı niteliği taşıyor.

Okan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve AKAT işibirliğinde teması Atıklar ve Geri dönüşüm olan reklam tasarımları yarışmasının başladığını haber vermek istiyorum.

Detaylı bilgileri www.yasamakat.org da

Seçeneklerden biri de mobil reklam diğerleri ise TV, Radyo reklamları ve afiş.

Şimdiden tüm katılımcılara bol şans diliyorum. Ayrıca çok güzel ödüller verildiğini de hatırlatmalıyım.

13 Şubat 2010 Cumartesi

3G Hizmetlerin 5M'si

Biliyorsunuz yabancı yazarlar kısaltmalara pek bayılırlar. Bunların en bilineni pazarlama literatüründeki 4P dir. İngilizce Product, Place, Price ve Promotion olarak tanımlanır. Yani ürün, yer, fiyat ve tutundurma.
Tabii ki konu yani kısaltma mobilden de bağımsız değil. Tomi Ahonen'de M-Profits: Making Money from 3G Services (2002) adlı kitabında 3G hizmetlerinin 5 M'sini sıralıyor.
*Movement-Hareket
*Moment-An
*Me-Ben
*Money- Para
*Machines-Makine ve gereçler ve
Ahonen (2002) mobil hizmetlerin de bu başlıklardan doğacağını söylüyor gerçekten de özellikle bankacılık uygulamaları yüzünden mobil yaşama daha da bir sarılır olduk. Internetten yapılacak bir işlem için bile olsa cep telefonları bir şekilde dahil oluyor.

12 Şubat 2010 Cuma

IPTV

http://vimeo.com/7452944


IPTV çok enterasan bir yaklaşım, internet temelli ama giderek mobile yaklaşan teknolojilere dönüşüyor. Bizde de konuyla ilgili IPTV derneğinin tanıtım videosudur. Konu çok ilginç ve desteklemek gerekiyor.

İnternet reklamcılığı özellikle lineer yayından nonlineer yayına geçtiği vurgulanıyor. Bu reklamcılık sektörünü ciddi şekilde etkileyip değişecek.

11 Şubat 2010 Perşembe

PDA veya Smart Phone'ların M-öğrenmedeki yeri

PDA ve smart phone'lar giderek yaşamdaki öğrenmenin önemli bir parçası haline dönüşecekler diyor David Metcalfe II (2006) da yazdığı mLearning başlıklı kitabında.
3G'ye geçilmesiyle internette surf, e-maillerin kontrol edilmesi ya da yaşamdaki organizasyonun ve zamanlamaların kurgulanması çok daha kolay hale dönüşüyor.
M-öğrenmenin kişisel gelişmede görsel unsurların görüldüğü noktada değerlendirilmesi ve kanıtları olduğu gibi ortaya koyabilmesi gibi etkileri öğrenme yapısını da ister istemez klasik öğrenmeye göre farklılaştırırken bunların bir kişiden diğerine iletilmesinin kolaylığı bambaşka sonuçlara varılmasına da yol açacak.

Bilginin değeri paylaşıldıkça artar sözü mobil gereçler sayesinde artık daha da gerçekçi boyuta bürünmeye başlayacak.Elde edilen bilgi özel görevlerde kullanılabilmesinin yanında PDA ve smarphonelar bilgiyle ilgili objelerin elde tutulmasında da önemli bir depolama aracı olarak karşımıza çıkıyor.

6 Şubat 2010 Cumartesi

M-öğrenme

 
Mobil olmak doğayı fotoğraflamak onu diğerleriyle paylaşmak m-öğrenme konusuna yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Bu da bizim kendi çevremizde gördüğümüz güzelliklerden bir parçasını paylaşmak anlamına da geliyor. En azından okurlar bu bitkilerin İstanbul'da yetişebildiğini görüyor ve öğreniyorlar. Bu sadece Botanik bilimi açısından değil göresel olarak belgelenebilen her konu için düşünülebilir. Herkese güzel bir çevreye bakış ve iyi haftasonları diliyorum.
Posted by Picasa

5 Şubat 2010 Cuma

Mobil Reklamcılık

Mobil reklamcılık mesajların veya medya içeriklerinin mobil gereçler kullanan bir ya da potansiyel bütün müşterilere iletilmesi olarak tanımlanmaktadır (Harte, 2008).
Günümüzde giderek gelişip önem kazanan bir kavrama dönüşüyor mobil reklamcılık.
2008'de Nielsen'in yaptığı bir araştırmaya göre ABD'de 78 milyon abone gönderilen mobil reklamları görüyor. Bunların 13-17 yaş aralığında olan %58'i görüp okuduğunu ve genele vurulduğunda %30'u okuduklarını söylüyorlar (http://en-us.nielsen.com/etc/medialib/nielsen_dotcom/en_us/documents/pdf/fact_sheets.Par.71478.File.dat/Nielsen%20Mobile%20Advertising%20Report%20Fact%20Sheet_12-08.pdf)

Kraliçe Lear

Kenter Tiyatrosunda bu sezon Kraliçe Lear adlı oyunu izlemeye gittim. Oyun yaşlanmak ve yaşlanmanın bedellerini ağırlıklı olarak işlerken kuşak farkları arasındaki çatışmaları, insanlararası iletişim sorunları gibi konuları ele alan dokunaklı ve komik durumları ortaya koyan bir yapıt.

Yıldız Kenter bu oyunuyla Türk tiyatrosunun gerçek kraliçesi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.Oyunu bir Kanadalı yazar olan Eugene Stickland yazmış. Fatma Leyla Kenter Tepedelen Türkçeleştirmiş. Eugene Stickland oyununda kuşak çatışmalarını en vurgulu şekliyle SMS mesajları ile seyircilere sunuyor.

SMS mesajlaşmanın yaşamın nasıl önemli bir parçası haline geldiğini de ortaya koyuyor. İnsan iletişiminin günümüzde "Nerdesin?" sorusuna indirgendiğini de vurgulayan oyun genç yaşamın farklılıklarını da çeşitli mesajlarla sunuyor.Özellikle saati 8 dolardan yapılacak asistanlığa sevincini zıplayıp "tşk!" diyerek belirtmek yine bunun bir parçası.

Aslında oyun gerçek anlamda televizyonlarda yaratılan "Buzz Marketing " Fısıltı pazarlama" açısından da son derece iyi bir örnek. Çünkü Yıldız Kenter'in amuda kalktığı bir sahne var. Gerçekten de tiyatrolar ilgi çekmek için konu işleyişlerinde bu tip ilgi çekici sahnelerle sansasyon yaratıp seyirci çekiyorlar.

Çünkü oyunda birçok insan o amuda kalkma sahnesini bekledi ve Yıldız Kenter için o anda büyük bir alkış koptu.

Bu arada oyunun genç yıldızı Sedef Şahin, ve çello sanatçıları da Kraliçe Lear'ın gerçekten çok etkileyici hale gelmesini sağlayan etkenlerden.

Teşekkürler Kenter Oyuncuları

3 Şubat 2010 Çarşamba

Mobil Devlet 2010 tarih değişikliği

Daha önce blogda belirttiğimiz mobil devlet konferansı tarihi biraz erkene çekildi. Konferans 6-7 Mayıs 2010'da gerçekleşecek.
Bu sene konferansta program eşbaşkanlığını yürütüyorum. Mobil devleti ilgilendiren pek çok konunun tartışılacağı ve masaya yatırılacağı gelişmelerin sunulacağı bir platform olarak değerlendirilmelidir.

Konulardan bazıları:
Mobil sağlık
Mobil vatandaşlık
Mobil eğitim
Mobil hizmet
Mobil trafik
vb


Bu bağlamda konuya ilgili herkesi davet ediyoruz. www.mdevlet.org