14 Ocak 2011 Cuma

Akıllı telefonlar siber suçları arttıracak mı?

Bilgi Çağı dergisinde Akıllı telefonlar siber suçları arttıracak başlığında bir yazı çıktı. Yazıya göre siber tehditler açısından 2010 yılını değerlendiren Trend Micro, 2011’de özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla siber suçların daha da artacağı uyarısında bulundu ayrıca Windows XP ve Windows 2000 kullanıcıları ise riski yüksek bir diğer grup olduğu belirtiliyor.

"Bulut güvenliği konusunda dünyanın lider teknoloji firması Trend Micro, siber tehditler açısından Türkiye’de ve dünyada 2010 yılında yaşanan tehditleri değerlendirdi ve 2011 yılına yönelik öngörülerini bir basın toplantısı ile açıkladı. Trend Micro’nun yaptığı çalışmalar, her 1.5 saniyede yeni bir siber tehdit hayata geçirildiğini ortaya koyuyor. 2011 yılında bu süre daha da kısalacak çünkü siber suç dünyası günümüzde uyuşturucu ticaretinden daha yüksek bir ciroya ulaşmış durumda.."

Türkiye açısından ise durum aşağıdaki gibi değerlendiriliyor;

"Dünya genelinde 500 üzeri kullanıcıya sahip kurumlar arasında yapılan güvenlik araştırması, Türkiye’de büyük kurumlarda dahi çok önemli güvenlik açıkları olduğunu gösteriyor. Araştırma kapsamına giren firmaların tamamında aktif malware bulunuyor. % 66’sında ise bilgi hırsızlığı için kullanılan malware’ler tespit edildi. Yine % 78’inde bir veya daha fazla IRC bot aktif durumda. Altyapısında bilgisi dışında network solucanı barındıran kurumların oranı ise %30. Kurumlardaki bu durumun asıl nedeninin güvenlik konusuna sadece tek yönlü bakış açısıyla yaklaşılmasından kaynaklandığını belirten Ercan Aydın; “firmada çalışan kişiler iş bilgisayarlarını evde kullanarak veya evde indirdiği bir belge ve yazılımı flash bellek ile iş yerindeki bilgisayarında kullanarak kurumun sistemini saldırılara açabiliyor.” diye açıklıyor durumu. Her 1.5 saniyede yeni bir siber tehdidin ortaya çıktığı bir ortamda kutu tabanlı güvenlik çözümlerinin yetersiz kaldığını söyleyen Aydın; “tehditlerin daha ağa ulaşmadan engellenmesi için bulut güvenliği bazlı teknolojilerin kullanılmasının gerekliliğini ortaya çıkıyor” dedi."(http://www.bilgicagi.com/Yazilar/4309-akilli_telefonlar_siber_suclari_arttiracak.aspx#)

Gerçek şu ki Siber suç kapsamı ve uygulamaları teknolojinin değişimine çok hızlı ayak uyduruyor. Buradaki önemli nokta firmaların bundan önce teknolojik anlamda tedbirlerini alması. Evet telefonlar giderek bilgisayar özelliklerini taşıdığından bilgisayardan gelebilecek her türl tehdit telefonlardan da gelebilecek.

12 Ocak 2011 Çarşamba

2011 daha neler getirecek?

Artık mobil telefonlar iletişim aracı olmanın çok ötesine geçti. Bu sene cep telefonlarının ödeme aracı olarak kullanılması bekleniyor. Çünkü bu sene çıkan cep telefonlarının özellikleri bu tür ödeme tarzlarını destekler hale geliyor. Ayrıca yakın alan iletişimi (near field communication) anlamında telefonları yetenekleri çok gelişiyor. Özellikle Google handset, Nexus S ve Apple'ın yeni iPhone'u bu yeteneklerin de rahatça kullanılmasını sağlayacak.

Ayrıca artık yeni nesil mobil markalar da gözümüze çarpmaya başlayacak. Mobil pazarlama için başlangıç olan 2010 yılından sonra 2011'de de bu markalaşma sürecek.

10 Ocak 2011 Pazartesi

İnsanlar Mobil Üniversiteler Mobil


Geçen Cumartesi 8.01.11 tarihinde Okan Üniversitesi'ne Cornell'den misafirler geldi. Girişimcilik konusunda yüksek lisans yapan yaklaşık 60 öğrenci.


Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan'la girişimcilik konusunda sohbet etmeye geldiler.Okan Üniversitesi "bir dünya üniversitesi olmak" misyonuyla yola çıkan bir kurum ve bunun ilk basamağı dünya ölçeğinde bir kampüsü tamamladı. Sırada akademisyen ve öğrencilerin dünya ölçeğinde çalışmalar yapabilmesi ve işbirlikleri sağlanması amacıyla uluslararası ofis ve birimler vasıtasıyla çeşitli bağlantılar gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede

dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Cornell Üniversitesi ile de bağlantıları bulunuyor.


Bu bağlamda Cornell Üniversitesi MBA programı öğrencileri büyük gruplar halinde Girişimcilik konusunda dünyanın çeşitli ülkelerini gezerek bu ülkelerdeki önemli işadamları ve üniversitelerle konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuyorlar. Bunun kısa tanımı ne mobilite, çünkü bir kültürü yerinde gezip görmek birçok kitap okumak kadar öğrenmede etkili. Bu bağlamda dünya çapında bütün üniversitelerde benzer uygulamalar hızla yayılacak.

6 Ocak 2011 Perşembe

ABD'de gençler aylık ortalama 3700 Metin mesajı gönderiyor

ABD'de 13-17 yaş arasındaki cep telefon kullanıcıları ayda ortalama 3705 yazılı mesaj alıyor. Bu rakam 18-24 yaş arasındakiler içinse 1707 olarak belirlenmiş. Nielsen araştırma şirketinin raporuna göre 0-12 yaş arasındakiler de ayda ortalama 1178 mesaj almaktalar.

Öte yandan aynı araştırmada kadın cep telefonu kullanıcılarının erkeklerden %28 daha fazla cep telefonunda konuştuklarını ve yine erkeklerden %29 daha fazla mesaj gönderdikleri saptanmış.

2005den bu yana konuşma sürelerinde fazla bir değişikliklik olammasına rağmen SMS mesajlaşma 100'ün altındaki rakamlardan 600'ün üstüne çıkmış görünmektedir.

Kaynak: http://www.marketingcharts.com/direct/teens-sendreceive-3700-monthly-texts-15579/

2 Ocak 2011 Pazar

2011 Neler Getirecek?

2011'in mobil pazarlama açısından gelişme yılı olmaya devam edecek çünkü artık mobil pzarlama birçok şirket açısından önemli bir pazarlama mecrası olarak düşünülmeye başlandı. Mobil reklamın payı daha da büyüyecek teknoloji ilerledikçe ve telefonların farklı işlevlerinin gelişmesiyle mobil internet kullanımı artacak. Mobil internet yaşama fazlaca pratiklik getirecek ama bireylerin izlenme olasılığı yükselecek. İnsanlar yeni aplikasyonlara boğulacak bazı aplikasyonlar İBB trafik gibi son derece tutacak ve herkes kullanmak isteyecek bazıları hızla kaybolacak. Operatörler daha fazla ilgi çekebilmek için fiyat rekabetinin dışındaki unsurlara yönelecek. Ödeme cihazı haline dönüşen cep telefonları kredi kartı şirketlerinin yeni düzenlemelere gitmesine sebep olacak.

Kısacası 2011'de mobil yaşam açısından gelişmelerle ve heyecanla dolu bir yıl olacak.