4 Aralık 2014 Perşembe

Büyük Veri-Big Data

Büyük veri dendiğinde akla binlerce tweet, facebook sayfasına yazılanlar, eklenen fotoğraf ve videolar, wikiler, pinlenen tablo ve grafikler  oyunlar, yine youtube videoları, çeşitli kurumların kendi satış ve pazarlama verileri, alışveriş sitelerinden gelen veriler, mobil operatörlerin verileri gibi tonlarca farklı bilginin toplandığı bir alan geliyor.

Aslında dün akşam @edatelli ile konu üzerinde tartışırken çok güzel bir tanımlama getirdi kendi başına anlam ifade etmeyen büyük oranlarda olduğu zaman değerli olan her türlü veri seti. Bence güzel bir wiki tanımlaması oldu.

Mobil pazarlamada bunun işi ne derseniz mobil veri toplamak ve bunu bir araya getirmek online veri toplamaya göre çok daha hızlı ve de güvenilir. Esas olay elbette bunları toplamak da değil bunların doğru bir şekilde analiz edilmesi ve işe yarar başka bilgilere dönüştürülmesi. Google, amazon bunun öncüleri çünkü ellerinde milyonlarca veriyi doğru değerlendirip müşterilerine doğru ürün hizmeti getirmek için çabalıyorlar bazı uygulamalar doğru bazıları yanlış olabilir çünkü büyük veri deneysel bir ortamı da beraberinde getiriyor.

İş, bilgi edinme, öğrenme hatta yaşam giderek bu büyük verinin analizleri etkisinde şekillenmeye başlayacak. Örneğin tahminleme çok daha farklı bir boyutta yapılabilir. Piyasadaki dalgalanmalar ve satışlarla arasındaki ilişkiler çok daha doğru yorumlanabilir. Trafikteki sorunlar veya orman yangınları çok daha temkinli ve doğru bir şekilde engellenebilir veya etkisi minimize edilebilir.

Kısacası büyük veri önemli ve bu konuda çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olacak, bu da yeni bir iş kolu gibi düşünülebilir.

Hiç yorum yok: