7 Haziran 2015 Pazar

E-öğrenme, video ve blog

Eğitim gün gün dijital dünyaya kayıyor. Bireyler artık dijital ortamın gerçekten işe yarar bir öğrenme aracı olabileceğinin farkına vardılar. Bunda mobil gereçlerle internete girebilme özelliğinin büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. 


Mobil ortamda her an her yerden iletişim kurabilme serbestisi elbetteki internetle buluşunca güzel sonuçları oldu.  E-öğrenme dendiğinde bireyin bilgiye zaman ve mekandan bağımsız olarak eş zamanlı ya da farklı zamanlarda erişmesini ve öğrenmesini sağlamak amacıyla dijital ortamlarda internet ve benzeri iletişim teknolojilerini kullanarak gerçekleşen öğrenme biçimi akla gelmektedir. Günümüzde e-öğrenme ön plana çıkarken video kanalının da çok hızlı bir şekilde gelişmesi söz konusu oluyor.

Çünkü video hem görsel hem de işitsel ögelerin kolaylıkla kullanılabildiği bir araç. Üstelik en fazla video yüklenen ve izlenen Youtube #Eğitim hashtag'i ile çok ciddi bir gelişim içersinde. Uzman TV'de Türkiye'den iyi bir örnek.

Youtube'da okul öncesi eğitimden ilköğretim bilgilerine üniversiteye sosyal bilimler gibi konulara hatta hayat boyu öğrenmeye kadar seçenekler sunuluyor. Bunların bir kısmı şuan lüzumsuz bilgi gibi görünse de gelecekte bireyler tarafından kategorize edilerek anlamlı hale getirilecek.

O zaman gerçekten birey tarafından istenilen miktarda ve istenilen şekilde öğrenme sağlanabilecek. Burada illaki öğreticinin canlı olarak sunum yapmasına da gerek kalmıyor. Yepyeni ve etkili bir araç, etkilerini çok yakında göreceğiz, eğer kurumlar ve bireyler kendilerini e-öğrenme konusunda geliştirme konusunda geliştirmezlerse dünyadan çok kopuk kalacaklar. 

Öte yandan e-öğrenme iş geliştirme, işini büyütme, satış, pazarlama, finansman, yönetimdeki boşlukları aşma ve sorunlarla başa çıkabilme  gibi pek çok konuda KOBİ’lerin sahiplerine, yöneticilerine ve çalışanlarına son derece çevik davranmalarını sağlayan bir yöntem İstanbul gibi Metropol olan şehirlerde de öğrenmek için bir yerden başka yere gitmeye gerek duyulmaksızın bir tuş veya bir parmak uzakta olunca çok da anlamlı oluyor. 

Wikiler ve Bloglar da gelecekte e-öğrenme araçları içinde ciddiyetle kullanılacaklar, örneğin benim mob-marketing blogumun da bu noktada önemli bir blog olacağını düşünmekteyim. Bakalım gelecek bizlere ne getirecek.


Hiç yorum yok: