4 Ekim 2015 Pazar

Jonathan Swift'in Gulliver Cüceler Ülkesinde Sanal Gerçekliğe Taşınıyor

HTC vive Rethink Reality'nin yeni sanal gerçeklik araçları arasında lazer özelliğiyle yerini alacağını söyleyerek söze başlamak istiyorum. Ben 3.10.2015 tarihinde İstanbul Raffles Oteldeki deneme şansını yaklayan şanslı kişilerden biriyim.

Biliyorsunuz aslında temel konu mobil pazarlama üzerinden çıkıp mobil öğrenme gibi kitleleri etkileyen her şeyi yazmaya dönüştü blogumda. Bu da sizlerle paylaşmak istediğim önemli bir haber.

Google gözlük, oculus rift gibi artırılmış ve sanal gerçeklik araçları HTC ile  yeni ve daha üst bir versiyona kavuştu.

Biraz da kendi deneyimimden söz edeyim.

Önce denizin altında muhteşem bir batığın içinde balıkların arasına girdim koca balina kuyruğuyla az daha çarpacaktı. Denizin derinliklerine uçurum üstünden yürüdüm. Hatta denizin derinliklerine batıktan aşağıya baktım. Ürkütücü bir derinlik gibiydi. Sonra bir kapı açıldı robot yapım merkezine girip bir robotun içine girdim ya da robot içime kaçtı :P ama robotu bozdum silsileyi bozunca acil durumda  oradaki sistem beni atık görüp atmak istedi.  Aslında bunu denizaltında, fabrikada veya robot üretim merkezinde değil sanal gerçeklik deneme kutusunda yaşadım. Ama müthiş şekilde gerçekmiş hissini uyandırıyor.

Ayrıca geçmişte Google glass deneyimim oldu öncesinde Oculus rift denemedim. Google glass AR olduğu için HTC vive VR’da ilk deneyimimdi. O yüzden tam bir  karşılaştırma yapamıyorum. Ama Oculus Rift kullanıcılarının  ilk kullanırken şikayetlerinden baş dönmesi gibi bir etkisi olmadı. Google glass kullanırken astigmat olduğum için zorlanmıştım. Objektifi netleştirmek için. Bu çok daha rahat o bakımdan gözlüğümle birlikte taktım çünkü. Bu ürün Aralıkta çıkacakmış özellikle oyun tarafında çok hızlı gelişmeye açık olduğunu düşünüyorum. Lazer teknolojisi olduğu konusunda bilgilendirdiler ve de bunun ilk lazer teknolojili VR teknoloji olduğunu söylediler (sanırım sensörlü ve nerede olduğunu algılamak için kullanılan teknoloji diye düşündüm). Sonra tekrar bakınca 70'in üzerinde sensör bulunduğu belirtiliyor. Oculusun son ürününü de Samsung Gear VR’ı denemedim https://www.youtube.com/watch?v=i4NKvconmp4 (belki de izlemişsinizdir) teklif gelirse elbette bu ürünleri denemek isterim, ama şu saat cinsinden olan AR cihazlarından almak istiyorum.

Anlayacağınız çok kısa süre içinde masalsı bir deneyim yaşadım. Jonathan Swift'i böylelikle andım. Bu yeni VR teknolojisi öncelikle oyun sektörü  için müthiş açılımlar getiriyor. Ama sadece oyun sektörü değil deneyimsel pazarlama sektörü ve de eğitim sektörüne yepyeni bir boyut kazandıracak gibi görünüyor. Özellikle turizm, sağlık ve tıp eğitimi gibi alanlarında ortama girmek neler olabileceğini görmek müthiş fırsatları beraberinde getiriyor. Belki de tatil ve alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirecek. Bu tür teknolojilerle örneğin kişinin hasta bir hücreye girip incelemesi ya da sanal bir otel ortamında zor müşteriyle diyaloğu gibi konuların yanında hayal gücünün getirdiği her konu ele alınabilecek. Jennifer Lopez'in rol aldığı Hücre filmi, Bruce Willis'in Suretler  filmi, Gerard Butler'ın Gamer filmi şöyle bir aklımdan geçti hepsinin benzeri bir deneyimi HTC vive ile bizim güncel hayatımıza da girecek.

http://haber.star.com.tr/teknoloji/htc-vive-sanal-gerceklik-gozlugu-turkiyede/haber-1060014
http://shiftdelete.net/htc-vive-ilk-kez-turkiyede-64054
http://www.haberler.com/htc-vive-turkiye-de-ilk-kez-denendi-7738322-haberi/

Hiç yorum yok: