23 Temmuz 2008 Çarşamba

Mobil Telefon ve Karşılıklı Etkileşim

Mobil telefon kişisel bir iletişim cihazıdır (http://www.infonu.com/downloads/HowToGoMobile.pdf, p.1). Aynı anda cep telefonu ya da kablosuz telefon (wireless telefon) gibi isimlerle da anılmaktadır. Mobil telefon alıcının mesajı ediniminden hemen sonra cevap vermesini sağlayan oldukça fazla etkileşimli bir medya olarak değerlendirilmektedir (Bauer et al. 2005, p. 182).

Karşılıklı etkileşim mobil kanalı diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir.
Cep telefonu, markaların gerçek hedef kitlesine 7 gün 24 saat hizmet verebilen tek mecra olduğu vurgulanmaktadır.O zaman her an, her gelen mesaja cevap vermek ya da etkilenmek olasılığı bulunmaktadır. Mobil iletişim de bu sayede hayatın önemli bir parçası haline dönüştürülmektedir.

Gerçekten de piyasaya çıkışı ve yayılışı çok kısa bir süre olduğu halde cep telefonları insan yaşamının içinde geçmiş,yaşamın bir parçası haline dönüşmüş ve kullanıcıları neredeyse cep telefonundan bağımsız olarak yaşayamaz hale gelmiştir. Çoğu kişi tarafından cep telefonu sanki sonradan eklenen bir uzuv gibi değerlendirilmektedir. Böylelikle mobil telefon ve mobil iletişim yaşamın her noktasında yer alan temel araçlardan biri haline dönüşmüştür.

Hiç yorum yok: