20 Ocak 2013 Pazar

Facebook Hareketsizlik Günü


http://724aktuel.blogspot.com/2013/01/facebook-hareketsizlik-gunu-bugun.html


Facebook Protestosu Büyüyor. Köşe yazarımızın başlattığı ve Facebooktaki insanı bağlayıcı abuk subuk uygulamaları protesto etmek için gerçekleşen hareket hızla yayılıyor.
Facebook sahte kullanıcılar, çalınan hesaplara ve taklit hesaplara yapılan şikayetlerin dikkati almak yerine, birçok iyi niyetli ve gerçek kullanıcısını zorla getirdiği yeni düzenlemelerle sanki sahtekarlık ya da ahlaksız bir iş yapmışcasına niteleyerek engellemesi ve etkinliklerine izin vermemesi bu hareketin başlangıcı olmuştur. 

Örneğin insanlar zorla zaman tüneline geçirildiler, çoğu bunu istemiyordu.
Benim örneğimde facebook müstehcen bir şey paylaşmadığım senelerdir facebook kullandığım ve nasıl hızlı bir kullanıcı olduğumu bildiği ve izlediği halde kişileri etiketlememe (ki kendimin vekızımın ve bir elemanımın fotolarıydı) çok hızlı ve aşırı hareket ediyorsun diye resim paylaşmamı iki gün engellemiştir. 

Ama tek kurban ben değilim çok geniş kitleye duyuru mesajı göndermek isteyen bir arkadaşımın hesabı iki hafta donduruldu.

Abuk subuk oyun istekleri sürekli geliyor sağdaki noktalara kazara mouse gelse reklam zorla açılıp izlettiriliyor, eski gönderilerin bir kısmı siliniyor. Buna bir dur demek lazım.

Bu yüzden yarın 20. Ocak. 2013 tarihinde Facebook’a saat 24.00’e kadar girmeyeceğiz ve protesto edeceğiz. 

Prof.Dr. Gonca Telli YamamotoProtesto Sayfası:
https://www.facebook.com/events/544067428939570

Hiç yorum yok: