9 Kasım 2008 Pazar

Mobil Aile

Önceleri kişiden kişiye, şehirden şehire, daha sonra da ülkeden ülkeye gerçekleşen telefonla iletişim insan hayatında yeni ilerlemelere sebep olmuştur. Ancak günümüzde aile ve bireyin cep telefonuyla etkileşimi giderek daha etkili hale dönüşmektedir.
İlginç olan aynı anda hem herkesin bir arada olup hem de birbirinden çok uzakta hissedebilmesidir. Örneğin bir bayram gününde bütün akraba ve arkadaşlara bayram mesajı gönderilerek ilişkiler güncel ve sıkı hale getirilmiş olur. Özellikle yurt dışındaki arkadaş ve akrabalar bundan daha da çok etkilenmektedir. Ama herkes bir aradayken çocuklardan birinin cep telefonu çaldığında ise konuşmaya başladığı andan itibaren sanki bir ara bölgede kalmış gibidir. O esnada kişi çevresindekilerle değil ilgilenmek onları duymamakta telefon konuşmasındaki muhatabıyla iş muhabbetini sürdürebilmektedir. Bu da bazı toplumsal ilişkilere değişik bakış açısı getirmektedir.

Anneyle baba akşam yemeği organizasyonunu cep telefonu üzerinden yapmakta, yemekte ne istendiği dahi cepten kısa mesajlarla iletilebilmektedir.Hatta bazen yüzyüze kolayca söylenemeyen şeyler bile cepten daha kolay iletilir hale gelmiştir.

Mobil aile oluşumunun günümüzde etkileri görülmektedir. Örneğin çocukların ve gençlerin izlenmesi ve güvenliği için cep telefonu neredeyse olmazsa olmaz bir araç diye düşünülmektedir. Çünkü sürekli taşınan bir cep telefonu özellikle ailede çocukların takibinde güven verici bir araç olarak değerlendirilmesini de sağlamaktadır. Böylelikle çocukların veya gençlerin ihtiyaçlarının anlaşılması mobil telefonla daha kolay hale gelebilmektedir. Kuşakların davranışlarını etkilemekte çekirdek aile dışında farklı yaygın aile formlarına yakın formları ortaya çıkarabilmektedir. Artık bebeklerin bile neredeyse sakinleştiricisi gibi ortaya çıkan cep telefonlarının daha nelere kadir olacağını doğrusu merak ediyorum. Siz ne dersiniz?

Hiç yorum yok: